مقالات آموزشی

اهمیت فیلتر در دستگاههای جوهر افشان

اهمیت فیلتر در ماشین آلات

فیلتر یا صافی در تمامی ماشین آلات که با مایعاتی سر و کار دارند که نیاز به تصفیه شدن دارند اهمیت شایان ذکری دارد به طوری که شما در خودرو هم نیاز دارید با هر بار تعویض روغن موتور فیلتر روغن را هم تعویض نمائید زیرا تمامی جرمهای درون فیلتر به روغن جدید و نهایتاً موتور منتقل نشود، این موضوع در تمامی ماشین آلاتی که با مایعات (چه برای چاپ و چه برای خنک کنندگی و ….) سروکار دارند بسیار مم تلقی میشود.

فیلتر در دستگاههای چاپ جوهر افشان

در دستگاههای چاپ جوهرافشان اعم از دستگاههای چاپ بنر ، کوسالونت ، سابلیمیشن و یووی، که موضوع سایت ما و محوریت تمامی مطالب ماست یکی از مهمترین قطعات دستگاه میباشد که جوهر شما را قبل از رسیدن به هد تصفیه میکند و از ورود هرگونه پرز، جرم و ناخالصی به هد جلوگیری میکند، این موضوع زمانی بسیار بسیار حائز اهمیت میشود که شما بدانید که نازل هدها چقدر ریز هستند که قطر هر قطره جوهر بین 3 تا 80 پیکولیتر (یک پیکو معادل یک هزارم نانو ، یک نانو معادل یک هزارم میکرون ، یک میکرون معادل یک هزارم میلی و یک میلی معادل یک هزارم لیتر یا متر میباشد، به عبارتی یک واحد پیکولیتر معادل 1 تریلیون در لیتر است) میباشد ، حال تصور کنید که جرمی بتواند به هد برسد.

نقش فیلتر در هد گرفتگی

بسیاری از هدگرفتگی های دستگاههای چاپ به دلیل تعویض نکردن یا دیر تعویض کردن فیلتر جوهر است زیرا همانطور که در قبل اشاره کردیم در صورتی که شما فیلتر جوهر را تعویض نکنید آن فیلتر دیگر قادر به تصفیه جوهر نیست و صرفاً نقش یک رابط را بازی خواهد کرد و هرگونه جرم و پرزی را به ساب تانک ، دمپر و نهایتاً هد میرساند که این مسئله باعث میشود هدگرفتگی دستگاه شما بیشتر شود و نیاز داشته باشید که هد را باز کرده و شستشو دهید.

انواع فیلترها

فیلترها در انواع فیلترهای استوانه ای ، فیلترهای سکه ای و فیلترهای درون دمپر ها تقسیم میشوند که هر کدام کارائی خاص خود را دارند و در جای مناسب خود باید نصب شوند.

فیلترهای استوانه ای

فیلترهای استوانه ای شکل که به صورت گرد استوانه هستند معمولاً قبل یا بعد از پمپ جوهر نصب میشود که جوهر را در بدو ورود به سیستم جوهررسانی دستگاه فیلتر میکند و از ورود هرگونه جرمی به درون سیستم جلوگیری میکند، این نوع فیلترها در دستگاههای چاپ بنر و فلکس به صورت شیشه ای یا سفید و دستگاههای چاپ یووی (فلت بد یا رول تو رول) مشکی است.

فیلتر سکه ای

فیلتر سکه ای یا گرد در دو نوع فیلتر جوهر و فیلتر هوا است که فیلتر سکه ای جوهر قبل از ورودی ساب تانک یا در دستگاههای فشار منفی بعد از ساب تانک و ورودی هد نصب میشود و فیلتر سکه ای هوا در ورودی پمپ هوای پرج نصب میشود که از ورود گرد و غبار در هوا به ساب تانک جلوگیری کند.

فیلتر داخل مخزن

فیلتر داخل مخزن، سر شلنگی که از درون دبه یا مخزن، جوهر را به پمپ میرساند نصب میشود و مانع از ورود جرم یا رسوب گرفتگی های داخل مخزن به سیستم جوهر رسانی میشود.

فیلتر در دستگاههای اکوسالونت

سیستم جوهر رسانی دستگاههای اکوسالونت با سیستم جوهر رسانی دستگاههای بنر و فلکس تفاوت های زیادی دارد ، در دستگاههای بنر و فلکس جوهر از درون دبه جوهر خریداری شده توسط یک پمپ به مخزن کوچکتری به اسم ساب تانک پمپاژ میشود و از آنجا توسط سیستم جوهررسانی خلا به سر هد میرسد که در مطلبی دیگر این موضوع را شرح خواهیم داد، اما در دستگاههای اکوسالونت جوهر از مخزن یک و نیم لیتری یا بالک جوهر به کارتریج جوهر میرسد و از آنجا توسط یک شلنگ بلند از درون زنجیر به بالای سر هد و دمپرها منتقل میشود، از این رو معمولاً بین راه فیلتری وجود ندارد، اما اگر شما به دقت به دمپرها نگاه کنید متوجه میشوید که در ورودی جوهر دمپر پرده ای نقره ای رنگ وجود دارد که فیلتر درون دمپر میباشد و جوهر را در ورودی دمپر و هد صاف میکند و مانع از ورود هرگونه ناخالصی به هد میگردد.

تعویض فیلتر

در تمامی دستگاههای جوهرافشان اعم از دستگاههای چاپ بنر ، اکوسالونت ، سابلیمیشن ، یووی و … فیلتر دستگاه براساس مدت زمان یا میزان کار میبایست تعویض گردند ، معمولاً توصیه ما این است که شما به فاصله هر 6 ماه در دستگاههای پر کار و هر 9 و نهایتاً 12 ماه در دستگاههای کم کار میبایست تمامی فیلترهای جوهر خود علی الخصوص فیلتر استوانه ای که در ورودی تمامی دستگاهها قرار گرفته را تعویض نمائید.

نحوه تعویض فیلتر

تعویض فیلتر کار بسیار آسانی است که هر کس خود میتواند انجام دهد ، ابتدا لازم است شلنگ ورودی و خروجی را از فیلتر جدا نمائید و فیلتر جدید را جایگزین کنید.

در هنگام تعویض فیلتر توجه فرمائید که زمانی که شلنگ پائینی فیلتر را از فیلتر جدا میکنید مقدار جوهری که درون فیلتر وجود دارد خارج میشود و ممکن است موجب کثیف کاری اطراف محل نصب فیلترها شود ، در نتیجه شما میبایست دقت نمائید که در هنگام باز کردن شلنگ زیرین بهتر است فیلتر را در حالت افقی نگه داشته و پس از جدا کردن شلنگ آنرا درون یک سطل آشغال که از قبل نزدیک خود گذاشته اید بیاندازید.

تعویض فیلتر در دستگاههای اکوسالونت

در دستگاههای اکوسالونت به دلیلی که در بالا شرح داده شد برای تعویض فیلتر شما میبایست دمپر را تعویض کنید.

نکته پایانی

تعویض فیلتر در بازه زمانی مشخص آن یک نیاز واجب و ضروری در دستگاههای چاپ است که شما را از هزینه های سنگین خرید یا شستشوی هد بازمیدارد، ممکن در ظاهر شما هزینه ای اندک برای خرید فیلتر در بازه های زمانی مشخص میکنید اما این کار شما را در طولانی مدت از خرید هد با مبالغ بسیار سنگین باز میدارد.

توصیه مهم : تعویض همه فیلتر های دستگاه بین 6 تا 9 ماه برای دستگاههای پرکار و بین 9 تا 12 ماه برای دستگاههای کم کارتر بسیار مهم است ، جهت حفظ سلامت هدهای خود اینکار را حتماً انجام دهید.

۱ دیدگاه برای “اهمیت فیلتر در دستگاههای جوهر افشان

  1. ایزی گفت:

    چیزهای زیادی در مورد این موضوع برای یادگیری وجود دارد که من تمام نکاتی رو که گفتید رو یاد گرفتم و دوست داشتم ، ممنون از مطلب آموزنده تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.