نرم افزار کریستال جت

نرم افزار دستگاه کریستال جت

دستگاه کریستال جت

یکی از بهترین و قدرتمندترین دستگاههای رسته چاپ لارج فرمت در میان دستگاههای چینی دستگاههای کریستال جت هستند که عمدتاً نیز با هد سیکو تولید شده اند، این دستگاههای از بردهای قدرتمند مخصوص به سری دستگاههای اینفینیتی استفاده میکنند که بر روی دستگاههایی نظیر اینفینیتی ، کریستال جت ، فیتون ، آیکون تک و ژونگی مورد استفاده قرار میگیرند.

انواع سری های کریستال جت

دستگاههای کریستال جت در انواع مختلف و سری های مختلف تولید شده است که در قالباً ساختار بدنه ای آن با یکدیگر متفاوت بود و به جر سری CJ1000 که در عرض 1.8 متر عرضه شد بقیه عموماً در عرض 3.2 متر و هد سیکو 510 عرضه شد و کمی هم در نوع برد و کانفیگ نرم افزار آن نیز متفاوت بود. انواع آن عبارتند از

 1. سری CJ1000 که دستگاههایی با هدهای سیکو 255 و بعدها با سیکو 510 در عرض 1.8 متر عرضه شد.
 2. سری CJ3000 که در دوسری و در دو نوع بدنه های قدیمی و جدید طراحی شد که به دلیل قیمت مناسب آن محبوترین نوع آن در ایران است.
 3. سری CJ4000 که یکی از زیباترین نوع بدنه ها را دارد و با کمی آپشن در بدنه با سری 3000 تفاوتهای کاربری نیز دارد.
 4. سری CJ5000 که عموماً نوع بسیار قدیمی آن در ایران موجود است و در تعداد کمی نیز با هد زار 128 روانه بازار شد.
 5. سری CJ6000 که بدنه ای بسیار قدرتمند و صنعتی دارد و آپشن های بسیار کاربردی ای نیز سبت به بقیه سری ها دارد.
 6. سری CJ7000 که در تعداد کمی با هد سیکو 1020 روانه بازار ایران شد و چندان نیز پروژه موفقیت آمیزی نبود.

ما در این مطلب قصد داریم انواع نرم افزارهای این دستگاه محبوب را برای شما قرار دهیم و توضیح مختصری راجع به آن ارائه دهیم.

کریستال جت CJ1000

این دستگاه در عرض 1.8 تولید میشد و چندین سال است که تولید آن متوقف گردیده است، دستگاهی که از ریل های گرد و بوشی استفاده میکرد و سیستم جوهررسانی آن نیز در نوع خود جالب بود و در دو نوع هد عرضه شد ، ابتدا با هدهای سیکو 255 عرضه شد و در اواخر تولید آن گاها با هدهای سیکو 510 و سیکو 508 نیز به بازار عرضه گردید، این روزها اکثر این دستگاهها فرسوده شده و بعضاً به هدهای اپیون تبدیل شده اند یا فرسوده شده اند و تعداد بسیار کمی از این دستگاهها در حال کار هستند.

کریستال جت CJ3000

دستگاه 3000 دستگاهی فوق العاده موفق ، محبوب و قدرتمند بود که این دستگاه هم به مانند هم عصر خود CJ1000 این روزها دیگر تولید نمیگردد، دستگاهی که در عرض 3.2 تولید میشد و در نوع خود و در زمان خود بی نظیر بود، این دستگاه بسیار ساده با قطعاتی بسیار با کیفیت تولید میشد و سیستم بردی و کابلی آن نیز بسیار خوب کنار یکدیگر مچ شده بودند، دستگاهی که رابط بین هدبرد و ماربرد از طریق یک سری کابلهای فلت انجام میشد، هیترها ، فن وکیوم ،پرج ها و پنل منحصر به فرد آن با برد مجزایی کار میکرد و پمپ ها آن نیز مستقیماً بر روی مادربرد سوار نبود، تمامی این مزایا کمک میکرد که دستگاه کمترین سرویس ممکن را در هنگام کار نیاز داشته باشد و یک دستگاه کاملاً مطمئن به شمار آید.

این دستگاه با هدهای سیکو 510 تولید میشد و در تعداد بسیار کم با هد سیکو 508 دو رنگ نیز تولید گردیده است، ولی نوع سیکو 510 آن بسیار بهتر و مشهورتر بود. همچنین این دستگاه در دو نوع بدنه تولید گردید که شرکت کریستال جت در نوع جدید بدنه آن ضعف های بدنه قبلی را پوشش داده و همچنین آپشن های جالبی نیز به آن اضافه کرد.

کریستال جت CJ4000

این دستگاه از محبوبترین و زیباترین دستگاه های سری CJ شرکت معظم کریستال جت میباشد که از طراحی بسیار زیبا، سازه و اسکلت بسیار قوی، ثبات عالی در چاپ، امکانات خوب و تمامی مزایایی که دستگاههای کریستال جت دارند.

کریستال جت CJ5000

این دستگاه قدیمی جزو اولین سری های دستگاههای 3.2 شرکت کریستال جت است، ظاهری خاص و قدیمی و امکانات کمتر نسبت به بقیه سری های این دستگاه از ویژگی های آن میباشد.

کریستال جت CJ6000

سری آخر دستگاههای کریستال جت 3.2 با هدهای قدرتمند و بسیار خوب سیکو 510 که به نسبت دستگاههای سری 4000 بدنه هایی قویتر و صنعتی تر دارند و از لحاظ امکانات شبیه دستگاههای سری 4000 میباشند و صرفاً تفاوت آن در شکل ظاهری بدنه ، اسکلت قویتر و تفاوت در مادربرد آن است.

نکته : انواع سری های مختلف دستگاههای کریستال جت مادربردهای متفاوتی دارند و به همین دلیل نرم افزار آنها نیز با یکدیگر متفاوت است اما در مورد هدبردها اکثراً شبیه هم هستند و فقط دو نوع 6 هد و 8 هد دارند.

نرم افزار دستگاه کریستال جت 1000

جهت دانلود بر روی لینک زیر کلیک نمائید

پسورد فایل فشرده شده  :  m-techgroup

نرم افزار دستگاه کریستال جت 3000

جهت دانلود بر روی لینک زیر کلیک نمائید

پسورد فایل فشرده شده  :  m-techgroup

نرم افزار دستگاه کریستال جت 4000

جهت دانلود بر روی لینک زیر کلیک نمائید

پسورد فایل فشرده شده  :  m-techgroup

نرم افزار دستگاه کریستال جت 5000

جهت دانلود بر روی لینک زیر کلیک نمائید

پسورد فایل فشرده شده  :  m-techgroup

نرم افزار دستگاه کریستال جت 6000

جهت دانلود بر روی لینک زیر کلیک نمائید

پسورد فایل فشرده شده  :  m-techgroup

سیستم جوهر رسانی و اجزای آن
دسته‌بندی نشده

سیستم جوهررسانی، قطعات و شرح وظایف آنها

سیستم جوهررسانی چیست ؟

در دستگاههای جوهرافشان، سیستم جوهررسانی به سیستمی اطلاق میشود که مایع مرکب مورد نیاز هد دستگاه را از مخزن اصلی جوهر تا هد هدایت میکند ، در این دستگاههای از انواع مدل این سیستم استفاده گردیده که ما در این مطلب اجزاء، قطعات، نحوه کارکرد و شرح آنها را برای شما بیان میکنیم.

انواع سیستم جوهررسانی

در دستگاههای جوهرافشان از چند نوع سیستم جوهررسانی استفاده میشود که در این مطلب دو نوع آن را مورد بررسی قرار میدهیم، سیستم جوهررسانی خلاء و سیستم جوهررسانی فشار منفی که مسیر هر دوی این سیستم ها تا ساب تانک یکی بوده و از ساب تانک به بعد تفاوت هایی اساسی با هم دارند.

سیستم جوهررسانی خلاء

در سیستم جوهررسانی خلاء، جوهر براساس خاصیت موئینگی مایع و فشار خلاء موجود در سیستم جوهر به سمت دمپر هد هدایت میشود و وارد هد میشود، هیچ فشار پمپ یا فشار دیگری پشت مایع نیست که مرکب را هل دهد و تا زمانی که هوا در این مسیر رخنه نکند، جوهر به مسیر خود ادامه میدهد، این سیستم بسیار شبیه کشیدن بنزین توسط شلنگ از باک خودرو است، که بواسطه یک عدد شلنگ و فشار خلاء که با دهان ایجاد میکنیم میتوانستیم یک باک کامل بنزین را تخلیه کنیم.

جوهررسانی در دستگاههای سالونت

مسیر جوهر از مخزن یا دبه جوهری که شما قرار میدهید بدین شرح است. در دستگاههای سالونت بیس جوهر از مخزن توسط یک عدد پمپ جوهر بوسیله شلنگ مخصوص جوهر سالونت از دبه کشیده شده و از فیلتر استوانه ای رد شده و مسیر طولانی چند متری از داخل زنجیر را طی میکند و به مخزن جوهر کوچکتری به نام ساب تانک میرسد.

جوهر تا اینجا(ساب تانک) با فشاری که پمپ به پشت آن میاورده به ساب تانک رسیده ولی از ساب تانک تا هد با خاصیت موئینگی مایع و یا سیستم خلاء به هد میرسد و هیچ فشار پمپی نیست که جوهر را از ساب تانک تا هد هدایت کند و این برعکس برداشت بسیاری از دستگاه داران است که تصور میکنند جوهر با فشار پمپ جوهر به پشت هد میرسد و زمانی که شلنگ جوهر ساب تانک به هد خالی میشود، تصور غلط این است که پمپ جوهر اون رنگ درست کار نمیکند، در صورتی که اگر ساب تانک شما خالی شده ممکن است مشکل از پمپ جوهر باشد ولی مسیر کوتاه ساب تانک به هد هیچ ربطی به پمپ جوهر ندارد و پمپ جوهر وظیفه اش صرفاً رساندن جوهر از مخزن اصلی مرکب تا ساب تانک پشت یا بالای کرئیج است.

اجزاء تشکیل دهنده سیستم جوهر رسانی در دستگاههای سالونت

قطعات این سیستم جوهررسانی از مخزن جوهر تا هد شامل، شلنگ جوهر ، پمپ جوهر ، فیلتر استوانه ای ، ساب تانک ، شیربرقی یا مگنت هوا و پمپ هوا میشود که ما در زیر هر کدام از آنها را شرح مختصری میدهیم.

پمپ جوهر

پمپ جوهر یکی از مهمترین قطعات این سیستم از دستگاه چاپ است، این قطعه دقیقاً یک پمپ مخصوص مایع است و فقط مرکب دستگاه چاپ را از مخزن اصلی آن که دبه جوهر باشد به سمت ساب تانک هدایت میکند و هیچ مسئولیت دیگری ندارد. (تصور اشتباهی که وقتی جوهر از ساب تانک به هد نمیرسد مشکل از پمپ جوهر است، تصوری اشتباه است) این پمپ ها (بر روی لیبل آنها ذکر شده use : Liquid) در دستگاههای سالونت بیس در دو نوع 3 وات با فشار 100 – 200 میلی لیتر در دقیقه و 7 وات با فشار 300 – 400 میلی لیتر در دقیقه وجود دارند که میتوان از هر دو در همه دستگاهها استفاده کرد و اگر دستگاه شما پمپ 3 وات دارد میتوان از پمپ 7 وات به جای آن استفاده کرد و بلعکس و صرفاً فقط فشار پمپ کردن متفاوت است.

شلنگ جوهر

شلنگهای جوهر در سایز های مختلف مخصوص دستگاههای مختلف است که در همه جای دستگاه وجود دارد ، این شلنگ ها مسیر جوهررسانی از مخزن یا دبه جوهر به پمپ ، از پمپ به فیلتر استوانه ای (در برخی دستگاههای فیلتر استوانه ای قبل از پمپ نصب شده است) ، از فیلتر استوانه ای در مسیر بلند زنجیر به پشت کرئیج و ساب تانک و از ساب تانک به هد را تشکیل میدهند.

فیلترهای مسیر جوهر

فیلترهای مسیر جوهر معمولاً مابین پمپ و ساب تانک قرار میگیرند به صورتی که دقیقاً بعد از پمپ فیلتر استوانه ای و در برخی دستگاهها در ورودی ساب تانک فیلتر سکه ای قرار میگیرد ، همچنین این فیلتر در دستگاههای فشار منفی بالای سر هد نیز نصب میشود، فیلتر همانطور که نامش گویاست یک رابط است که ناخالصی مرکب شما را فیلتر میکند (پیشنهاد میشود مطلب ” اهمیت فیلتر در دستگاههای جوهر افشان ” را حتماً و بدقت مطالعه فرمائید.)

ساب تانک جوهر

ساب تانک مخزن کوچکی از جوهر است که بر روی کرئیج سوار است و وظیفه تامین جوهر آنی هد را دارد، این مخزن کوچک بوسیله شناوری که در آن تعبیه شده است از طریق هدبرد و بوسیله کابل رابط فی مابین هدبرد و مادربرد یا اینک برد به پمپ اطلاع میدهد که چه زمانی شروع به کار کرده و جوهر را پمپاژ کند و چه زمانی پمپاژ را متوقف نماید، خروجی جوهر ساب تانک به هد از طریق شلنگ است که در این مسیر کوتاه به هبچ عنوان نباید حباب هوا داشته باشیم، این مسیر در بیشتر دستگاهها به صورت سیستم جوهررسانی خلاء وجود دارد و فقط گاهی اوقات با فشار باد که بر بالای مرکب داخل ساب تانک وارد میشود حباب احتمالی گرفته میشود و در برخی دستگاههای صنعتی نیز به صورت سیستم فشار منفی مرکب هد را تامین میکند.

سیستم جوهررسانی خلاء سیستم بسیار ساده و قابل درکی است اما سیستم جوهررسانی فشار منفی که در زیر اشاره کمی به آن شده است کمی پیچیده تر است و شرح کامل آن در این مطلب نمی گنجد.

ورودی هوای ساب تانک معمولاً با یک رنگ دیگر بر روی ساب تانک مشخص شده است و یا اگر از بیرون نگاه ساب تانک کنید همه ورودی و خروجی ها یک شلنگ از بالا به پائین دارند اما ورودی هوا هیچ شلنگی ندارد، در ساب تانک و سبدی که در پشت کرئیج آنها را حمل میکنند مسئله بسیار بسیار مهم سطح ساب تانک است که باید در جای مشخصی تنظیم شود که نه در زیر هد قطره جمع شود و نه جوهررسانی به هد در حین چاپ دچار اختلالی گردد.

پمپ هوا یا پمپ پرج

پمپ هوا یا پمپ پرج دستگاه در هنگام پرج استفاده میشود به این صورت که شما با فشردن دکمه پرج در هنگام هدگرفتگی برق 24 ولت را همزمان به پمپ هوا و شیر برقی انتقال میدهید و پمپ هوا با فوت کردن داخل ساب تانک از طریق شیر برقی به بالای جوهر فشار آورده و جوهر را به سمت هد هل میدهد و با جمع شدن قطره زیر هد هدگرفتگی رفع میگردد. (دقت کنید که فقط در هنگام پرج کردن، پشت جوهر فشار پمپ هواست و در حالت چاپ یا آماده به کار دستگاه هیچ فشار پمپی پشت جوهر نیست)

شیر برقی یا مگنت هوا

شیر برقی یا مگنت هوا همانگونه که از نامش پیداست یک عدد مگنت برقی است که با برق 24 ولت دی سی فعال میشود و مسیر هوای ساب تانک را عوض میکند، در نصب ابتدایی شیر برقی (شیر برقی دارای سه پورت است) شما میبایست از بالای شیر برقی خاموش فوت کرده و خروجی هوای شیر برقی را بوسیله شلنگ مناسب آن به ورودی هوای ساب تانک ارتباط دهید تا در حالت چاپ یا آماده به کار دستگاه ، ساب تانک جهت خروج هوای اضافی داخل آن به خروجی هوا وصل باشد، اما سر دیگر شیربرقی به خروجی پمپ هوا وصل میشود و در هنگام پرج که شما شیر برقی را با برق 24 ولت دی سی فعال مینمائید مگنت داخل آن فعال شده و مسیر هوای شیر برقی عوض شده و دو پورت پائین به هم راه پیدا میکنند که در نتیجه هوای پمپ هوا به ساب تانک راه یافته و موجب فشار بر روی جوهر میشود و جوهر پرج میشود و هد گرفتگی شما رفع میگردد.

جوهررسانی در دستگاههای اکوسالونت

در دستگاههای اکوسالونت سیستم جوهررسانی به صورت همان سیستم جوهررسانی خلاء دستگاههای سالونت بیس است که قطعات متفاوتی دارند این سیستم بدین گونه طراحی شده است که در اکثریت دستگاهها جوهر درون یک مخزن در بالای دستگاه ریخته میشود و از طریق یک یا دو خروجی به کارتریج پائین خود هدایت میشود و از آنجا توسط خروجی سوزنی یا شلنگی از بالای کارتریج و از داخل زنجیر به دمپر بالای هد رسیده و هر زمان هد نیاز به جوهر داشته باشد با همین سیستم به صورت دائم ادامه پیدا میکند ، هر زمان هم که شما هدرفتگی داشتید یک کپ به هد چسبیده و توسط یک پمپ مکش جوهر (همان پمپ جوهر دستگاههای سالونت) جوهر را اصطلاحاً ساکشن کرده و هدگرفتگی را برطرف میکند.

اجزاء تشکیل دهنده سیستم جوهر رسانی در دستگاههای اکوسالونت

قطعات متفاوت سیستم جوهررسانی خلاء در دستگاههای اکوسالونت شامل ، بالک یا مخزن جوهر بالای دستگاه ، کارتریج ، دمپر ، استیشن و کپ است که در زیر به آنها اشاره ای کوتاه میکنیم.

بالک یا مخزن جوهر

بالک ، باک یا مخزن جوهر، مخزنی 1.5 یا 2 لیتری است که در بالای دستگاه تعبیه میگردد و جوهر اولیه درون آن ریخته میشود و از آنجا توسط یک یا دو خروجی به کارتریج زیر آن هدایت میگردد، برخی دستگاهها از بالک استفاده نکرده و فقط از کارتریجهایی استفاده میکنند که قابلیت ریختن جوهر درون آنها هست.

کارتریج جوهر

مخزنی 220 میلی لیتری (سی سی) که در زیر بالک قرار میگیرد و معمولاً دارای یک شناور ساده (عملکرد آن مشابه شناوری است که شما درون کولر خود میبینید) هستند، کارتریج ها دارای یک ورودی جوهر از بالا هستند که شناور روی آن قرار میگیرد و خروجی آن نیز در پشت آن است که از طریق یک سوزن است و یا در بالای کارتریج حفره ای دارد که شلنگ را تا انتهای کارتریج داخل میکنیم، در تمامی دستگاههای اکوسالونت به مانند ساب تانک، سطح کارتریج بسیار بسیار مهم است

دمپر

مخزنی بسیار کوچک با ظرفیت فقط چند سی سی که در بالای هد نصب میشود و جوهر خود را از طریق یک شلنگ جوهر از کارتریج مستقیماً تامین میکند، این سیستم نیز به مانند سیستم ساب تانک به هد در دستگاههای سالونت بیس از سیستم جوهررسانی خلاء استفاده میکند بدین صورت که به هیچ عنوان نباید حباب هوایی در این مسیر دیده شود. نکته قابل توجه در دمپر این است که به دلیل اینکه در دستگاههای سالونت بیس هیچگونه فیلتری تعبیه نشده ، درون دمپر یک فیلتر بسیار کوچ وجود دارد که این مسئله سبب آن میشود که شما نیاز دارید در بازه های زمانی 6 تا 9 ماه دمپر هدهای خود را تعویض نمائید.

استیشن و کپ

استیشن دستگاههای اکوسالونت دارای یک یا دو عدد کپ است که به صورت موتور دار و پلاستیکی موجود است و صرفاً برای چسبدن به زیر هد و مکش جوهر از هد جهت رفع هدگرفتگی است ، سیستم رفع هدگرفتگی در دستگاههای اکوسالونت به مانند دستگاههای سالونت نیست که توسط پمپ هوا از پشت ساب تانک به جوهر فشار وارد کند و جوهر به سرهد برسد، این سیستم بدین گونه طراحی شده است که استیشن و کپ که بر روی آن قرار دارد به زیر هد چسبیده و جوهر را از زیر هد مکش میکنند و سپس توسط یه وایپر (چیزی شبیه تی) زیر هد را تمیز میکند و هد آماده به کار میشود.

سیستم جوهررسانی فشار منفی یا Negative Pressure

سیستم جوهررسانی فشار منفی سیستم نسبتاً پیچیده تری نسبت به سیستم جوهررسانی خلاء یا فشار مثبت دارد که تمام قطعات آن دقیقاً مشابه قطعات سیستم قبلی است با یک تفاوت در شیر برقی که شیر برقی آن میبایست شیر برقی یا مگنت هوا 4 راه باشد و پمپ هوای آن نیز دائم کار است و همچنین ساب تانک ها نیز برعکس سیستم خلاء بالای سرهد قرار میگیرد.

شرح کوتاهی بر کار سیستم جوهر رسانی فشار منفی

شرح کار این سیستم بدین صورت است که ساب تانک بالای سر هد قرار میگیرد و هد به هر میزان جوهر نیاز داشته باشد به آن برسد و فقط یک پمپ هوای دائم کار جوهر را از داخل هد ساشن میکند به داخل ساب تانک با این توضیح که یک شیر پنوماتیک فشار هوای مکش را تنظیم میکند.

دسته‌بندی نشده

اهمیت فیلتر در دستگاههای جوهر افشان

اهمیت فیلتر در ماشین آلات

فیلتر یا صافی در تمامی ماشین آلات که با مایعاتی سر و کار دارند که نیاز به تصفیه شدن دارند اهمیت شایان ذکری دارد به طوری که شما در خودرو هم نیاز دارید با هر بار تعویض روغن موتور فیلتر روغن را هم تعویض نمائید زیرا تمامی جرمهای درون فیلتر به روغن جدید و نهایتاً موتور منتقل نشود، این موضوع در تمامی ماشین آلاتی که با مایعات (چه برای چاپ و چه برای خنک کنندگی و ….) سروکار دارند بسیار مم تلقی میشود.

فیلتر در دستگاههای چاپ جوهر افشان

در دستگاههای چاپ جوهرافشان اعم از دستگاههای چاپ بنر ، کوسالونت ، سابلیمیشن و یووی، که موضوع سایت ما و محوریت تمامی مطالب ماست یکی از مهمترین قطعات دستگاه میباشد که جوهر شما را قبل از رسیدن به هد تصفیه میکند و از ورود هرگونه پرز، جرم و ناخالصی به هد جلوگیری میکند، این موضوع زمانی بسیار بسیار حائز اهمیت میشود که شما بدانید که نازل هدها چقدر ریز هستند که قطر هر قطره جوهر بین 3 تا 80 پیکولیتر (یک پیکو معادل یک هزارم نانو ، یک نانو معادل یک هزارم میکرون ، یک میکرون معادل یک هزارم میلی و یک میلی معادل یک هزارم لیتر یا متر میباشد، به عبارتی یک واحد پیکولیتر معادل 1 تریلیون در لیتر است) میباشد ، حال تصور کنید که جرمی بتواند به هد برسد.

نقش فیلتر در هد گرفتگی

بسیاری از هدگرفتگی های دستگاههای چاپ به دلیل تعویض نکردن یا دیر تعویض کردن فیلتر جوهر است زیرا همانطور که در قبل اشاره کردیم در صورتی که شما فیلتر جوهر را تعویض نکنید آن فیلتر دیگر قادر به تصفیه جوهر نیست و صرفاً نقش یک رابط را بازی خواهد کرد و هرگونه جرم و پرزی را به ساب تانک ، دمپر و نهایتاً هد میرساند که این مسئله باعث میشود هدگرفتگی دستگاه شما بیشتر شود و نیاز داشته باشید که هد را باز کرده و شستشو دهید.

انواع فیلترها

فیلترها در انواع فیلترهای استوانه ای ، فیلترهای سکه ای و فیلترهای درون دمپر ها تقسیم میشوند که هر کدام کارائی خاص خود را دارند و در جای مناسب خود باید نصب شوند.

فیلترهای استوانه ای

فیلترهای استوانه ای شکل که به صورت گرد استوانه هستند معمولاً قبل یا بعد از پمپ جوهر نصب میشود که جوهر را در بدو ورود به سیستم جوهررسانی دستگاه فیلتر میکند و از ورود هرگونه جرمی به درون سیستم جلوگیری میکند، این نوع فیلترها در دستگاههای چاپ بنر و فلکس به صورت شیشه ای یا سفید و دستگاههای چاپ یووی (فلت بد یا رول تو رول) مشکی است.

فیلتر سکه ای

فیلتر سکه ای یا گرد در دو نوع فیلتر جوهر و فیلتر هوا است که فیلتر سکه ای جوهر قبل از ورودی ساب تانک یا در دستگاههای فشار منفی بعد از ساب تانک و ورودی هد نصب میشود و فیلتر سکه ای هوا در ورودی پمپ هوای پرج نصب میشود که از ورود گرد و غبار در هوا به ساب تانک جلوگیری کند.

فیلتر داخل مخزن

فیلتر داخل مخزن، سر شلنگی که از درون دبه یا مخزن، جوهر را به پمپ میرساند نصب میشود و مانع از ورود جرم یا رسوب گرفتگی های داخل مخزن به سیستم جوهر رسانی میشود.

فیلتر در دستگاههای اکوسالونت

سیستم جوهر رسانی دستگاههای اکوسالونت با سیستم جوهر رسانی دستگاههای بنر و فلکس تفاوت های زیادی دارد ، در دستگاههای بنر و فلکس جوهر از درون دبه جوهر خریداری شده توسط یک پمپ به مخزن کوچکتری به اسم ساب تانک پمپاژ میشود و از آنجا توسط سیستم جوهررسانی خلا به سر هد میرسد که در مطلبی دیگر این موضوع را شرح خواهیم داد، اما در دستگاههای اکوسالونت جوهر از مخزن یک و نیم لیتری یا بالک جوهر به کارتریج جوهر میرسد و از آنجا توسط یک شلنگ بلند از درون زنجیر به بالای سر هد و دمپرها منتقل میشود، از این رو معمولاً بین راه فیلتری وجود ندارد، اما اگر شما به دقت به دمپرها نگاه کنید متوجه میشوید که در ورودی جوهر دمپر پرده ای نقره ای رنگ وجود دارد که فیلتر درون دمپر میباشد و جوهر را در ورودی دمپر و هد صاف میکند و مانع از ورود هرگونه ناخالصی به هد میگردد.

تعویض فیلتر

در تمامی دستگاههای جوهرافشان اعم از دستگاههای چاپ بنر ، اکوسالونت ، سابلیمیشن ، یووی و … فیلتر دستگاه براساس مدت زمان یا میزان کار میبایست تعویض گردند ، معمولاً توصیه ما این است که شما به فاصله هر 6 ماه در دستگاههای پر کار و هر 9 و نهایتاً 12 ماه در دستگاههای کم کار میبایست تمامی فیلترهای جوهر خود علی الخصوص فیلتر استوانه ای که در ورودی تمامی دستگاهها قرار گرفته را تعویض نمائید.

نحوه تعویض فیلتر

تعویض فیلتر کار بسیار آسانی است که هر کس خود میتواند انجام دهد ، ابتدا لازم است شلنگ ورودی و خروجی را از فیلتر جدا نمائید و فیلتر جدید را جایگزین کنید.

در هنگام تعویض فیلتر توجه فرمائید که زمانی که شلنگ پائینی فیلتر را از فیلتر جدا میکنید مقدار جوهری که درون فیلتر وجود دارد خارج میشود و ممکن است موجب کثیف کاری اطراف محل نصب فیلترها شود ، در نتیجه شما میبایست دقت نمائید که در هنگام باز کردن شلنگ زیرین بهتر است فیلتر را در حالت افقی نگه داشته و پس از جدا کردن شلنگ آنرا درون یک سطل آشغال که از قبل نزدیک خود گذاشته اید بیاندازید.

تعویض فیلتر در دستگاههای اکوسالونت

در دستگاههای اکوسالونت به دلیلی که در بالا شرح داده شد برای تعویض فیلتر شما میبایست دمپر را تعویض کنید.

نکته پایانی

تعویض فیلتر در بازه زمانی مشخص آن یک نیاز واجب و ضروری در دستگاههای چاپ است که شما را از هزینه های سنگین خرید یا شستشوی هد بازمیدارد، ممکن در ظاهر شما هزینه ای اندک برای خرید فیلتر در بازه های زمانی مشخص میکنید اما این کار شما را در طولانی مدت از خرید هد با مبالغ بسیار سنگین باز میدارد.

توصیه مهم : تعویض همه فیلتر های دستگاه بین 6 تا 9 ماه برای دستگاههای پرکار و بین 9 تا 12 ماه برای دستگاههای کم کارتر بسیار مهم است ، جهت حفظ سلامت هدهای خود اینکار را حتماً انجام دهید.

خرید دستگاه دست دوم و نکات آن

نکات خرید و فروش دستگاه های دست دوم

با توجه به وضعیت قیمتی تمامی دستگاهها و خدمات، دستگاههای چاپ لارج فرمت نیز از این قاعده مستثنی نیست، در نتیجه گاهاً شما برای خرید دستگاهی، به دنبال دست دوم یا به نوعی کارکرده آن میگردید تا با هزینه و بودجه ای کمتر چاپخانه خود را راه اندازی نمائید. شما با توجه به تنوع موجود در بازار امکان انتخاب انواع مختلف دستگاهها را دارید، در نتیجه ما در گروه تکنسین های مشهد با پشتوانه بیش از 15 سال تجربه در صنعت چاپ لارج فرمت، در حد توان خود در این مطلب نکات و چک پوینت های خرید یک دستگاه کارکرده خوب و مناسب را برای شما شرح می دهیم، دستگاه های چاپ بنر ، فلکس ، اکوسالونت ، سابلیمیشن و یووی (فلت بد و رول تو رول) استوک و کارکرده مختلف را نیز که مورد تائیدمان میباشد، میتوانید در این صفحه و این صفحه مشاهده نمائید و با خرید از کانال ما میتوانید از خدمات پس از فروش ما نیز بهره مند گردید

خرید دستگاههای دست دوم

در خرید دستگاههای کارکرده شما میبایست بسیار احتیاط کرده و به نکاتی بسیار مهم توجه نمائید که در زیر به آن اشاره میکنیم، نکاتی که باعث میشود شما از یک خرید خوب منتفع شوید یا خدای ناکرده ضرر نمائید، در نتیجه بهتر است  قبل از خرید با چند کارشناس خبره در مورد دستگاهی که قصد خرید آنرا دارید مشورت نمائید تا با چشم باز وارد خرید و کار با این دستگاه شوید.

مزایای خرید دستگاه دست دوم

 1. هزینه کرد کمتر جهت خرید دستگاه با توجه به  افت قیمت دستگاه (دستگاههای نو با توجه به قیمت بالای آنها همیشه در توان خرید افراد نیستند یا برخی افراد قصد سرمایه گذاری به این مبلغ را ندارند، اما دستگاههای کارکرده را میتوان با قیمتی پائین تر خریداری کرد و تقریباً بهره مندی یک دستگاه نو را از آن برد.
 2. سرویس و تامین قطعات مناسب (در صورت خرید از شرکت ها و افراد معتبر)
 3. سهولت در جابجائی با توجه به حذف پالت چوبی بزرگ دستگاه
 4. نصب و آموزش سریعتر و راحت تر
 5. جنرال سرویس قبل از خرید (جنرال سرویس دستگاه باعث بی نیازی شما تا مدت زمان بسیار زیادی از سرویس خواهد شد)

معایب خرید دستگاه کارکرده

 1. افت کیفیت چاپی هدها (معمولاً دستگاههای چاپ دست دوم و کارکرده قابلیت چاپ دو پاس یا سرعت بالا را ندارند مگر اینکه دستگاه بسیار تمیز و کم کاری باشد)
 2. نیاز به سرویس های مداوم پس از خرید (در صورتی که دستگاه جنرال سرویس نشود)
 3. هزینه سنگین خرید قطعات مستهلک شده و سرویس دستگاه (در صورتی که دستگاه جنرال سرویس نشود)

نکته : جنرال سرویس دستگاههای کارکرده شامل باز شدن کامل دستگاه و تعمیر و تعویض قطعات مستهلک و آسیب دیده دستگاه میشود.

قیمت دستگاه چاپ بنر دست دوم

دستگاههای چاپ بنر دست دوم با توجه به نوع هد دستگاه ، شرکت سازنده ، شرکت وارد کننده (با توجه به تامین قطعات و خدمات آن) و متراژ کارکرد آن قیمت گذاری میشود.

 1. نوع هد دستگاه یکی از سه مقوله مهم در دستگاههای چاپ محسوب میشود (حتی در دستگاههای کارکرده) ما پیش از این در این مطلب انواع هدهای دستگاههای چاپ لارج فرمت را معرفی و شرح کوتاهی راجع به آن داده ایم.
 2. شرکت سازنده دستگاه گزینه مهم دیگری است که باید به آن توجه کرد، کارخانه های معتبر و غیر معتبر مختلفی در چین کار تولید دستگاه را انجام میدهند که شما حتماً میبایست با مشورت با یک کارشناس، نوع دستگاه خود را انتخاب نمائید.
 3. شرکت وارد کننده دستگاه نیز بسیار مهم است زیرا میبایست برای شما تامین قطعات و خدمات لازم را انجام دهد (این مقوله برای چند نوع از دستگاههایی که عمومیت بیشتری دارد، با توجه به گستردگی قطعات و خدمات آنها از درجه اهمیت ساقط شده است)
 4. مقدار کارکرد دستگاه نیز از مهمترین مقوله های قابل توجه در دستگاههای دست دوم است ولی متاسفانه اکثر دستگاههای بنر چینی هیچ log درستی از کارکرد دستگاه در اختیار شما قرار نمیدهند، در نتیجه شما میبایست با توجه کردن به قطعات حرکتی دستگاه حدود میزان کار دستگاه را تخمین بزنید.

نکته مهم خرید دستگاه اکوسالونت : در خرید دستگاههای اکوسالونت، خرید دستگاه با هد کارکرده به هیچ عنوان پیشنهاد نمیشود.

خرید دستگاه دست دوم از فروشنده مستقیم

خرید دستگاه از فروشنده مستقیم به دلایل زیادی توصیه نمیشود که در زیر به تفصیل آنها را شرح میدهیم

 1. در ابتدا شما زمانی که برای خرید دستگاه مستقیماً با فروشنده وارد معامله میشوید دستگاه را در محل فروش میبینید ، تست میکنید و تحویل میگیرید، پس از انتقال دستگاهی که خریداری نموده اید برای نصب و راه اندازی دستگاه در محل خودتان احتمال اینکه به مشکلات زیادی برخورد کنید بسیار زیاد است ، در صورتی که شما دستگاه را از یک شخص تکنسین یا شرکت فروشنده و خدماتی دستگاهها خریداری نمائید با کمی هزینه کرد بالاتر دستگاه را در محل خود نصب شده و حتی با کمی هزینه کرد بیشتر با جنرال سرویس کامل و با گارانتی خدمات تحویل میگیرید.
 2. در ایتدای کارتان شما آشنا به دستگاه نیستید و به احتمال زیاد در روزهای اول با مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری گوناگونی مواجه خواهید شد، لذا وجود یک مشاور فنی که بتواند تلفنی به شما مشورت دهد بسیار لازم و ضروری خواهد بود.
 3. پس از خرید دستگاه به صورت مستقیم فروشنده دستگاه دیگر به هیچ عنوان جوابگوی شما نخواهد بود، در صورتی که در نقطه مقابل شرکت فروشنده موظف است در طی مدت گارانتی (گارانتی کامل یا گارانتی خدماتی) تلفنی و حضوری به صورت کاملاً رایگان و پس از دوران گارانتی با هزینه ای کمتر از سایرین در خدمت شما باشد.ً

لازم به ذکر است گروه تکنسین های مشهد دستگاههایی منتخبی که  پس از جنرال سرویس توسط تکنسین های این گروه به فروش میرساند، تائید کرده ، فروخته و نصب و آموزش انرا نیز انجام میدهد.

شما میتوانید جهت خرید و فروش برند های مختلف دستگاههای خود در عرض های 1.8 ، 3.2 و 5 متر با انواع هدهای کونیکا 512 ، 512i و 1024 ، سیکو 510 و 1020 ، زار 128 و 382 ، اپسون DX5 ، DX7 ، 5113 ، 4720 و XP600 با ما در تماس باشید.

مشاور فنی و فروش

جناب آقای مهندس فارابی

تلفن :  33440886-051

موبایل : 09159161568

ایمیل  :  farabi@m-techgroup.net

نرم افزار دستگاه کونیکا

نرم افزار دستگاه کونیکا

نرم افزار دستگاه کونیکا 512 و 1024 یا برنامه KEPC برنامه ای است با کاربری بسیار آسان و دوست داشتنی با امکانات بسیار خوب و دسترسی به بخش های زیادی از دستگاه و تنظیمات آن که در دیگر برنامه های دستگاهها مشاهده نمیشود ، از بزرگترین مزایای این نرم افزار تغییر سرعت و استپ دستگاه در حین چاپ است و امکانات بسیار خوبی که در دسترس تکنسین دستگاه چاپ بنر قرار میدهد که بتواند هر نوع موتوری را بر روی این ماشین ست کرده و استفاده کند و همین مزیت بابت راحتی خیال مصرف کننده نیز است که دستگاه به دلیل نبودن فلان موتور متوقف نمیشود نرم افزار پیش روی شما مخصوص دستگاههای کونیکا با بردهای UMC نظیر دستگاههای NTJET یا PL1300 یا دستگاههای کونیکا سری Z و تمامی دستگاههای کونیکا تبدیلی که با بردهای UMC تبدیل شده اند میباشد.

در زیر خلاصه ای از نحوه نصب این برنامه را برای شما شرح میدهیم و امیدواریم در آینده ای نه چندان دور آموزش کار کردن با این برنامه را نیز ضمیمه این پست کنیم.

طریقه نصب نرم افزار

جهت نصب این برنامه نیز مانند تمامی برنامه های نصبی بر روی ویندوز شما میبایست وارد پوشه نرم افزار MTech JET-K512 شده و فایل Setup را اجرا نمائید، و زبان نصب رو بر روی English قرار دهید.

سپس پس از دو مرحله Next زدن باید نوع دستگاه و هد خود را مشخص کنید، KM512 نوع هد ، 14PL و 42PL نوع هد را مشخص میکند، 4X1 و 4X2 نیز تعداد هد شما (4 هد و 8 هد) را مشخص میکند.

پس از اتمام مراحل نصب بسته به ورژن مادربرد خود باید فایل fpga را در روت نرم افزار (پوشه ای که برنامه در آن نصب شده است) کپی کنید و Replace کنید با فایل fpga قبلی (برای بردهای با ورژن 1.4e و 1.4f شما نیاز دارید که حتماً fpga را کپی و جایگزین (replace) کنید

نکته :  در صورتی که نرم افزار را باز کردید و با ارور firmware مواجه شدید نشاندهنده این است که شما احتمالاً فایل fpga را کپی نکردید.

نصب درایور

پس از نصب نرم افزار از درون پوشه driver فایل درایور یا راه انداز (USB-Keys Driver Installer(CHN)) آن راه فقط با چند تا Next نصب نمائید.

سپس از طریق device manager میبایست با معرفی پوشه Driver برای ویندوزهای 32 بیت و پوشه Win7(X64) برای ویندوزهای 64 بیت درایور را به ویندوز کنید.

کونیکا 512 UMC

جهت دانلود بر روی لینک زیر کلیک نمائید

پسورد فایل فشرده شده  :  m-techgroup

کونیکا 512 آی UMC

جهت دانلود بر روی لینک زیر کلیک نمائید

پسورد فایل فشرده شده  :  m-techgroup

کونیکا 1024 UMC

جهت دانلود بر روی لینک زیر کلیک نمائید

پسورد فایل فشرده شده  :  m-techgroup

دسته‌بندی نشده

انواع هدهای دستگاههای لارج فرمت

انواع هدهای دستگاههای لارج فرمت مشخصات و خصوصیات آنها

در دید عموم مردم و دارندگان دستگاههای بنر، مهمترین عضو تشکیل دهنده این دستگاه چاپ هد آن میباشد، به طوری که اکثریت دارندگان دستگاههای چاپ به عنوان مثال عنوان میکنند ما یک دستگاه زار داریم یا دستگاه کونیکا داریم، در صورتی که به عنوان مثال هد زار 128 بر روی دستگاهی مانند ژونگی یک فاجعه به تمام عیار است اما همین هد کوچک و رزولوشن پائین بر روی دستگاهی مانند بلیز عمود پاش یا حتی دستگاههای دی جی آی سالیان سال کار میکرد و میکند، یا هد زار 382 بر روی دستگاهی مانند ژونگی و دیزاین چندان کارایی مناسبی نداشت اما همین هد بر روی ویت کالر اولترا 2000 یکی از بهترین، با دوام ترین و با کیفیت ترین دستگاههای چینی موجود در بازار بود.

ما در این مطلب قصد داریم شما را با انواع هدها ، مشخصات و خصوصیات آنها آشنا کنیم و دستگاههای را که از آنها استفاده کرده اند و تجربیات آنها را برای شما بازگو کنیم، همچنین از شما نیز خواهش میکنیم هر نظر یا تجربه ای از هد دستگاه خود دارید با ما و همکاران خود در میان بگذارید.

هدهای سالونت بیس

هدهای سالونت بیس اصطلاحاً به هدهایی گفته میشود که بر روی دستگاههای لارج فرمت سالونت نصب میشوند و قابلیت پاشش جوهرهای سالونت بیس را دارند، مشهورترین این هدها شامل هدهای زار ، کونیکا ، سیکو ، اسپکترا هستند که شاید به ندرت هدهای دیگری نیز باشند.

هدهای زار (XAAR)

هد زار 128 – 80 و 40 پیکولیتر

هدی بسیار فوق العاده قوی ، قدرتمند ، پرکار و محبوب با قدرت پاشش بسیار بالا با 18 میلی متر پهنای باند ، که هنوز بعد از 20 سال همچنان در حال کار است، این هد دارای 128 عدد نازل در یک ردیف است، تنها ضعف این هد سرعت پائین چاپ آن است که امروزه با توجه به هدهای پرسرعت کنونی دیگر جایگاهی در صنعت چاپ لارج فرمت ندارد اما هنوز هدهای نو آن در بازار موجود است و دستگاههای قدیمی ای که با هد زار 128 کار میکنند میتوانند از این بابت خوشحال باشند.

هد زار 126 – 80 پیکولیتر

هدی بسیار خوب که از روی زار 128 کپی برداری شد فقط با این تفاوت که 2 نازل کمتر داشت ولی امکان تنظیم ولتاژ را از درون نرم افزار به شما میداد. این هد چندان بر روی دستگاهها مورد استقبال قرار نگرفت و سالهاست تولید آن نیز متوقف شده است.

هد زار 382 – 35 و 60 پیکولیتر

هدی بسیار قدرتمند و خوب با همان قدرت پاشش هد زار 128 با 54 میلی متر پهنای باند، این هد اصطلاحاً Programable بود و امکان تنظیم ولتاژ را نیز داشت دستگاه ویت کالر Ultra 2000 شاهکاری بود از سری دستگاههای چینی که با این هد بسیار خوش درخشید اما بقیه دستگاههای چینی تجربه چندان موفقی را با این هد پشت سر نگذاشتند. این هد چند سالی است که تولید آن متوقف شده است و به ندرت و با قیمت های بسیار بالا در بازار چین پیدا میشود.

هد زار 500

باز هم هدی که از روی هد موفق زار 128 کپی برداری شد  با این تفاوت که دقیقاً همان هد با 3 نازل کمتر یعنی 125 نازل را به صورت عمودی در یک ردیف چیده شده و جمعاً 500 نازل را تشکیل میدادند ، این هد 72 میلی متر پهنای باند داشت اما به دلیل مشکلاتی که در سیستم جوهررسانی آن بود به هیچ عنوان نتوانست عملکرد خوبی داشته باشد و بسیار سریع از بازار دستگاههای چاپ لارج فرمت خارج شد، این هد که دارای 4 ورودی جوهر بود به گونه ای طراحی شده بود که میزان جوهر میبایست در هر چهار منیفول (هر منیفول 125 نازل را تغذیه میکردد) دقیقاً یکسان باشد و کمی اختلاف سطح جوهر باعث هدگرفتی همان بخش از هد میشود، مشکلی که به هیچ عنوان رفع نگردید در حدی که بسیاری از خریداران این نوع دستگاهها متضرر شدند و شرکت زار نیز بخش اعظمی از هدهایی را که روانه بازار کرده بود را به کارخانه برگشت داد.

هدهای کونیکا (Konica)

هد کونیکا 256 – 14 , 42 پیکولیتر

یکی از اولین هدهای شرکت مشهور ژاپنی کونیکا که وارد عرصه دستگاههای چاپ واید فرمت شد ، هدی که چندان موفقیت در این زمینه نداشت و خیلی مورد استقبال قرار نگرفت و به جز تعداد محدودی از کارخانجات تولید دستگاههای چاپ عریض چینی ، شرکت دیگری مایل به کار با این هد نبود ، این هد دارای 128 نازل در دو ردیف (جمعاً 256 نازل) با رزولوشن 360 dpi (Dot Per Inch) و پهنای باند 36.1 میلی متر میباشد، هد کونیکا 256 اولین هدی است که دو ردیف نازل در هد تعبیه میکند، تولید این هد متوقف شده است و به ندرت در بازار یافت میشود.

مشخصات فنی
 1. رزولوشن نازل : 180 دی پی آی در دو ردیف = 360 دی پی آی
 2. تعداد نازل : 128 ناز در دو ردیف = 256 نازل
 3. حوهر مناسب : 42 پیکولیتر و 14 پیکولیتر
 4. ابعاد هد : طول 68 میلیمتر، عرض 18 میلیمتر و ارتفاع 68 میلیمتر
 5. جوهرهای سازگار : جوهرهای روغنی و سالونت بیس
 6. هیتر داخلی : در دو نوع بدون هیتر و با هیتر تولید شده است

هد کونیکا 512 – 14 , 35 , 42 پیکولیتر

دومین سری از هدهای شرکت مشهور ژاپنی کونیکا که بسیار محبوب و پر مصرف شد و از لحاظ تعداد دستگاههای فروخته شده با این هد به جرات میتوان گفت با هد زار 128 در حال رقابت است ،این هد دارای 256 نازل در دو ردیف (جمعاً 512 نازل) با رزولوشن 360 dpi (Dot Per Inch) و پهنای باند آن نیز 36 میلی متر میباشد با فرکانس پاشش  7.6kHz برای 42 پیکولیتر و 12.8kHz برای 14 پیکولیتر میباشد که این فرکانس پاشش برای دستگاههایی با سرعت متوسط مناسب میباشد. هدهای کونیکا در دو نوع هیتر دار و بدون هیتر نیز دسته بندی میشود که هدهای هیتر غالباً جهت دستگاههای یووی مورد استفاده قرار میگیرد

هد کونیکا 1024 – 42 پیکولیتر

هد کونیکا 1024 همان هد کونیکا 512 است با دو برابر نازل و به عبارتی دو هد کونیکا 512 جمعا 1024 نازل را تشکیل داده اند ، هدی که در ابتدا با توجه به یدک کشیدن تجربیات هد 512 کونیکا به ظاهر بسیار موفق وارد بازار شد، اما با توجه به اینکه نسل بعدی این هد با فرکانس پاششی بسیار بالاتر که باعث میشد بتوان سرعت کرئیج را بالاتر برد هد کونیکا 1024 دوام چندانی در بازار دستگاههای چاپ نداشت.

هد کونیکا 512 آی- 30 پیکولیتر

هدی که با این نام مشهور شد هدی بسیار موفق که با پهنای باند 72 میلی متری و فرکانس پاشش 30.4 کیلو هرتزی سرعتی نسبتاً عالی را به دستگاههای کونیکا آورد.

این مطلب به مرور کامل و به روز رسانی میشود.

تکنسین دستگاه چاپ بنر
دسته‌بندی نشده

تکنسین دستگاه چاپ

تکنسین دستگاه چاپ کیست

تکنسین یا همان کاردان فنی اصطلاحاً به شخصی اطلاق می‌شود که در رشته کاری خود دارای مهارت‌های لازم و کافی می‌باشد و توانایی تشخیص درست مشکل را داشته باشد، در دستگاههای چاپ علی الخصوص دستگاههای چاپ لارج فرمت که در رسته کاری ماست معمولاً تکنسین های دستگاه، نیروهای فنی هستند که علاوه بر آموزش عملی که در کارخانه های شرکت های مختلف سازنده دستگاهها دیده اند، تجربه کار و اپراتوری دستگاههای چاپ را نیز دارند و به عبارتی چند سالی پای دستگاههای چاپ اصطلاحاً بوی رنگ خورده اند، قاعدتاً تکنسین خوب، تکنسینی است که خود از نزدیک درگیر دستگاه بوده و اپراتوری دستگاه چاپ را کرده است، چون حل بسیاری از مشکلات به درک نیروی فنی از مشکل پیش آمده بستگی دارد و این مهم صورت نمیگیرد مگر اینکه خود فرد تجربه کار با دستگاه چاپ یا اصطلاحاً اپراتوری دستگاه را داشته باشد.

کار تکنسین چیست

کار تکنسین در اصل تشخیص درست مشکل پیش آمده است و پس از آن رفع مشکل با تخمین هزینه کرد و اعلام آن به مشتری، به عبارتی مسئولیت اصلی تکنسین تشخیص مشکل یا مشکلات اصلی دستگاه و رفع مشکل در صورت قبول هزینه کرد از سوی صاحب دستگاه است، در نتیجه تصور برخی افراد که وظیفه تکنسین را حل مشکل دستگاه میدانند اشتباه است

به عنوان مثال دستگاه چاپی مشکل هدگرفتگی شدید دارد و تکنسین به دستگاه مراجعه میکند بعد از تست تمامی قطعات مربوطه مانند کابل سرهد ، سیستم جوهررسانی هد ، تنظیم ولتاژ هدها از طریق نرم افزار یا منبع تغذیه، نتیجه میگیرد که مشکل از برد یا هد دستگاه است و با توجه به هزینه سنگین خرید برد یا هد دستگاه، اصطلاحاً دستگاه تعمیر نمیشود، ولی مشکل اصلی از سوی تکنسین تشخیص داده شده است و تعمیر و راه اندازی مجدد دستگاه مستلزم هزینه کرد از سوی مالک دستگاه است.

تکنسین خوب کیست

تکنسین خوب تکنسینی است که درک درستی از مشکل دستگاه داشته باشد ، همانطور که در بالا توضیح داده شد، تکنسین خوب باید خود از نزدیک و برای مدت زیادی درگیر دستگاههای چاپ بوده باشد تا بتواند هم درک درستی از مشکل پیش آمده داشته باشد و هم بتواند درک درستی از وضعیت دستگاه و چاپ در حین این مشکل داشته باشد و این مهم به جز درگیری با دستگاه از نزدیک برای مدتی طولانی بدست نمی آید.

متاسفانه در بازار کنونی اولویت ها در همه کارها تغییر کرده و اولویت اول اکثر افراد (در تمامی صنوف) مالی است نه حل مشکل، در صورتی که رسیدن به اولویت مالی به حل مشکل بستگی دارد و این مسئله در کار تکنسین بدین معنا است که زمانی که بر سر دستگاه شما حاضر میشود برای حل مشکل شما به آب و آتش بزند تا مشکل حل شود یا تشخیص درستی بدهد.

بخش فنی گروه تکنسین های مشهد

شما میتوانید جهت مشاوره های فنی دستگاههای چاپ بنر ، اکوسالونت ، سابلیمیشن و یووی خود در ساعات کاری این شرکت با بخش فنی ما با شماره  09159161568 جناب آقای فارابی در تماس باشید.

شستشوی هد

شستشوی هد دستگاه چاپ بنر

شستشوی هد دستگاه چاپ بنر

شستشوی هدهای دستگاههای چاپ بنر، اکوسالونت، سابلیمیشن، یووی نظیر هدهای زار 128 ، زار 382 ،سیکو 255 ، سیکو 510 ، سیکو 1020 ، کونیکا 256 ، کونیکا 512 ، کونیکا 512 آی ، کونیکا 1024 ، اسپکترا نوا 256 ، اسپکترا پلاریس 512، ریکو جن5، اپسون dx5، اپسون dx7 و تمامی هدهای که در دستگاههای چاپ استفاده میشوند عموماً توسط دست و با حلال سالونت انجام میشود، ولی در صورتی که با دست و سرنگ گرفتگی های آن باز نشود باید با دستگاه ویبره و محلول شستشوی مخصوص انجام شود ما در این مطلب قصد داریم شما را با نحوه شستشوی هدهای دستگاههای چاپ بنر آشنا کنیم و انواع شستشو هد و ملزومات آنرا برای شما توضیح دهیم.

هدهای دستگاه چاپ بنر یا اصطلاحاً هدهای سالونت بیس

انواع هدهای سالونت بیس

انواع هدهای سالونت بیس

ملزومات شستشو

در ابتدا شما برای شستشوی هد خود نیاز به مقداری حلال سالونت ، یک عدد سرنگ که ترجیحاً شیشه ای باشد (توجه داشته باشید که سرنگهای شیشه ای فشار بسیار زیادی دارند و در صورتی که پرفشار بزنید ممکن است به هد شما آسیب بزند)

سرنگ شیشه ای

سرنگ شیشه ای

اگر سرنگ شیشه ای در دسترس شما نیست حتماً از سرنگ های پلاستیکی ای استفاده کنید که لاستیکی مشکی ته را نداشته باشه (لاستیکی ته سرنگ توسط حلال سالونت خورده میشود و پرزها و تکه های آن به داخل هد میرود)

نحوه شستشوی دستی هد

شستشوی دستی هد توسط یک عدد سرنگ (ترجیحاً شیشه ای و یا پلاستیکی بدون لاستیکی پائین آن) انجام میشود که شما میبایست سرنگ خود را پر از حلال سالونت کرده و داخل هد تزریق نمائید، زمانی که نزدیک خالی شدن سرنگ است (چند سی سی مانده تا خالی شدن کامل سرنگ) آنرا برعکس کشیده تا سالونت و لخته های جوهر احتمالی داخل هدها را بیرون بکشید و دیگر سالونتی را که از هد بیرون کشیده اید را داخل هد تزریق نکنید.

این عملیات را چند بار تکرار کنید تا زمانی که تمامی لخته های داخل هد تمام شود و دیگر لخته ای از هد خارج نشود.

نحوه شستشوی هد با دستگاه

هد را چند بار با دست شستشو میدهید و تمامی آطراف آنرا کامل تمیز شسشتو میدهید سپس دستگاه را پر از محلول شستشو کرده و هد را بر روی پایه سوار کرده و فقط قسمت نازل های آنرا درون محلول داخل دستگاه قرار میدهید و دستگاه را روشن کرده تا هم حلال گرم شود و هم با ویبره دستگاه لخته های داخل هد باز شود.

دستگاههای شستشوی هد امکانی را دارند که توسط چند پمپ شما میتوانید در حین ویبره سالونت گرم شده را درون هد پمپ کنید و با تغییر جهت شلنگ ها از داخل هد مکش کنید ، ضمن اینکه این دستگاهها در بین راه پمپ و هد فیلترهایی قرار داده اند که پرز و لخته هایی که از درون هد خارج میشوند را دوباره به داخل هد هدایت نمیکند.

نکته 1 : لازم به ذکر است که تنها هدهای زار 128 هستند که شما میتوانید آنها را در سالونت غرق کنید و کامل داخل سالونت بیندازید ، و هیچ نوع دیگری از هد را به هیچ عنوان داخل سالونت غرق نکنید.

نکته 2 : در مورد شستشوی هدهای زار 382 (زار پروتون) بسیار محتاط باشید و در هنگام شستشو با دست یا با دستگاه سالونت را به هیچ عنوان پرفشار داخل هد نزنید ، زیرا منیفول بالای هدهای 382 معمولاً در هنگام شستشو پاره میشوند و سالونت از کنار هد بیرون میزند و دیگر قابل چسبیدن نیست.

هدهای اپسون

جهت شستشوی هدهای اپسون یک نکته کلی وجود دارد و آن اینکه هدهای اپسون DX5 و DX7 به دلیل ساختار بسیار ظریف آن توصیه ای جهت شستشوی آن داده نمیشود ، این هدها دارای یک طلق فلزی طلایی رنگ بسیار نازک در زیر هد هستند که در صورتی که فشار محلول شستشو و سرنگ کمی بیشتر شود طلق کمی باز شده و از زیر کانالهای رنگهای مختلف به همدیگه راه میدهند و اینجاست که شما در زمانی که سالونت را از یک کانال وارد میکنید مشاهده میشود که از یک کانال دیگر بالا می آید و خارج میشود ، در این حال دو کانال از زیر به همدیگر راه داده و معمولاً هد در هنگام چاپ دچار هد گرفتگی میشود.

هدهای اپسون 5113 و اپسون 4720 به دلیل تازه وارد بودن آنها به بازار دستگاههای چاپ لارج فرمت تجربه ای از شستشوی آن در اختیار نویسنده این مطلب نیست.

لطفاً در زیر این پست با دیدگاههای مفید خود تجربیات خود را از شستشوی هد دستگاه خود با ما و تمامی همکاران خود در میان بگذارید.

دسته‌بندی نشده

تاریخچه چاپ بنر در ایران

دستگاه چاپ بنر و تاریخچه آن!

دستگاههای چاپ بنر در کشور ما تقریبا عُمری ۲۰ ساله دارند. اواسط دهه‌ی ۷۰ (حدوداً سالهای 75 – 76 ) بود که دستگاه چاپ بنر (اصطلاحاً چاپ لارج فرمت یا واید فرمت) وارد کشور شد و تاریخچه چاپ بنر در ایران شروع شد.
در اواسط دهه هفتاد شمسی تابلوهایی جدید به بازار ایران وارد شد که این تابلوها بسیار دیدنی و رنگی و دارای بسیار طیف قوی رنگی بود. قبل از این تابلو ها همه ، ترکیبی از کار دست بر روی پلاستیک و فویل زنی بود. ولی تابلوهای جدید که فلکسی فیس نام داشتند بسیار متفاوت بود حتی زمانی که فلکس (Flex) هم وارد بازار ایران شد ، گاها دیده میشد که بر روی این فلکس ها با استیکرهای رنگی که توسط دستگاه کاترپلاتر برش خورده بود نوشته ها و طرحها رو خلق میکردند اما با ورود چاپ دیجیتال این تابلوها تحول عجیبی در تنوع رنگ و عکس شکل گرفت.
ابتدا (در دهه هفتاد شمسی) این چاپها به دبی ارسال میشد و بعد از گذشت مدتی حدود سه هفته کاری به ایران ارسال میشد. شرکتهای عرضه کننده خدمات چاپ بازار بسیار پررونقی در آن روزها داشتند.بطور کلی دستگاههایی که عملیات چاپ را انجام میداد بسیار مهم بودند و از نظر قیمت مواد اولیه و خود دستگاهها جزو مشاغل بسیار گران قیمت محسوب میشدند ولی از سوی دیگر هزینه خدمات آنها نیز بسیار بالا بود.
ابتدا دستگاههای با هد زار 128 وارد ایران شدند و پس از آن هم دستگاههای پیشرفته تر نظیر اسپکترا نووا 256 هم به بازار وارد شدند ، شرکت دلتا گرافیک چاپ و شرکت ساروبن اولین شرکتهایی بودند که در سال 1379 با دستگاه البتروس موتو کار خود را شروع کردند و بعدها این دستگاههای به شهرهای دیگر نیز راه یافت ، در شهر مشهد گرافیک سیب اولین دستگاه دی جی آی را در سال 1381 نصب کرد و سپس شرکت جهان افروز توس رایانه (JTR) دستگاه دی جی آی زار 128 خریداری کرد.
دستگاههایی که در آن زمان در بازار ایران حرف اول را میزدند دستگاههای زار 128 و نووا 256 بودند ، از دستگاههای پیشرو در آن سالها میتوان به دستگاههای موتو (Mutoh) ، سالسای اسرائیلی از شرکت NUR ، بلیز xl1500 ، جت آی (JET I)  و دی جی آی (DGI rex 1.8) اشاره کرد.

(دستگاه دی جی آی VT2 با عرض 2.5 و قابلیت چاپ 2.35 با 4 عدد هد زار 128)
با ورود این دستگاهها سطح تابلوهای موجود در کشور  بسیار متحول گردید ، به طوری که بزرگترین مشتریان خدمات چاپ بنر در این سالها بانکها و  شرکتهای عرضه کننده مواد غذایی موتور سیکلت سازی ها و شرکتهای صنعتی بودند.
به تدریج و با ورود تکنولوژی های جدیدتر سرعت و کیفیت دستگاههای چاپ بنر نیز بهبود پیدا کردند به صورتی که دستگاهایی با 16 هد زار 128 در سال 80 که در حدود 8 متر مربع چاپ با کیفیت انجام میداد در آن زمان بسیار پرسرعت محسوب میشدند ، امروزه این دستگاهها به سرعت بیش از 300 متر مربع در ساعت افزایش یافته است و طیف وسیعی از کارها و چاپها را پوشش میدهد.
کیفیت رزولوشنی چاپی دستگاههای لارج فرمت امروز به هیچ عنوان قابل قیاس با چاپهای دستگاههای آن زمان نیست اما رنگ و لعابی که دستگاههای قدیمی زار 128 و نووا 256 به چاپها میدادند برای همیشه در خاطر فعالین این صنف به یادگار مانده است و دستگاههای با کیفیتی نظیر ویوتک که دارای 2 کامپیوتر (یکی جهت کنترل هدها و دیگری جهت کنترل موتورها) بود و قابلیت چاپ همزمان 2 یا سه طرح مختلف در عرض و طول متفاوت را دارا بود، اما امروزه درست است چاپها از لحاظ کیفیت رزولوشنی بسیار بهتر نسبت به گذشته شده اند اما با ورود دستگاههای چاپ بنر چینی به ایران کیفیت خود دستگاهها روز به روز رو به افول گذاشته و دیگر خبری از سیستم های پیشرفته دستگاههای آمریکائی ، اسرائیلی ، کانادایی و کره ای نیست و کیفیت جای خود را به کمیت واگذار کرده است.
تاریخچه صنعت چاپ در ایران را در این مطلب مطالعه بفرمائید.
تاریخچه چاپ بنر در ایران برگرفته از سایت سیمای شهر ، اطلاعات شخصی و همکاری دوستان و اساتید خوبم جناب مهندس رسولی عزیز و مهندس ملاحسن عزیز
جوهر مرغوب دستگاههای چاپ بنر و اکوسالونت

استفاده از جوهرهای مرغوب و تاثیر آن بر چاپها و هدهای شما

بهترین جوهر دستگاههای چاپ جوهر افشان

یکی از مهمترین عوامل چاپ با کیفیت در تمامی دستگاههای جوهر افشان استفاده از جوهرهای مرغوب در چاپ است، جوهری که در وهله اول هدگرفتگی کمی داشته باشد، پوشش و همرسانی خوبی در چاپ داشته باشد، بشاشیت چاپ خوبی به ما بدهد، در دراز مدت باعث خرابی هد نشود و … که ما در این مطلب قصد داریم توضیحی کوتاه در مورد استفاده از جوهرهای مرغوب و تاثیر آن بر چاپها و هدهای شما بیان میکنیم.

تاثیر جوهر در چاپ

جوهر تاثیر به سزایی در بشاشیت چاپ ، رنگ و لعاب خوب چاپ و از همه مهمتر کاهش هدگرفتگی ها و بالا بردن عمر مفید هد دارد ، در نتیجه استفاده مداوم از یک نوع جوهر مرغوب به بالا بردن عمر مفید هدها و کاهش هزینه های نگهداری دستگاه کمک شایان ذکری میکند.

این نکته را فراموش نکنید  ” استفاده مداوم از یک نوع جوهر مرغوب ”  یعنی وقتی شما به جوهر مرغوبی دسترسی پیدا کردید و یا جوهر مرغوبی از طرف شخص مورد اعتماد شما به شما توصیه شد بهترین حالت ادامه دادن مداوم همان جوهر است به دور از محاسبات عددی و اصطلاحاً صرفه جویی هزینه ای ، این به اصطلاح صرفه جویی های هزینه ای در صورتی است که شما هزینه کرد کمتری برای جوهر خود میکنید اما در نهایت میبایست هزینه ای سنگین و یکجا برای خرید هد انجام دهید.

جوهرهای موجود در بازار ایران و حساسیت دستگاههای اکوسالونت

اغلب جوهرهای موجود در بازار ایران جوهرهای چینی است ولی در انواع جوهرهای چینی موجود نیز جوهر خوب و بد وجود دارد که با توجه به تنوع برندها تشخیص آن برای مصرف کننده کمی مشکل به نظر میرسد.

دستگاههای اکوسالونت با توجه به حساسیت بسیار زیاد هدهای اپسون نیاز بسیار مبرمی به استفاده از جوهر بسیار مرغوب دارند که یا میبایست از جوهرهای شناخته شده و مرغوب چینی موجود در بازار ایران استفاده کرد و یا از دیگر جوهرها نظیر جوهرهای تایوانی که جدیداً “گروه تکنسین های مشهد ” اقدام به واردات و عرضه محدود آن کرده است.

جوهرهای تایوانی (مزایا و معایب)

جوهر اکوسالونت تایوانی زرد

جوهر اکوسالونت تایوانی زرد

جوهر MTECH JET یکی از مرغوب ترین جوهرهای موجود در بازار آسیا است که ساخت کمپانی معظم T.S. در تایوان است و در حال حاضر گروه تکنسین های مشهد اقدام به واردات مستقیم و محدود جوهرهای اکوسالونت این شرکت کرده است،

لازم به ذکر است با توجه به اینکه واردات این جوهرها به صورت محدود بوده و ناچار به حمل آن به صورت هوایی هستیم در نتیجه هزینه های تمام شده آن بالاتر از حد معمول بوده و قیمت آن به بیش از سه برابر جوهرهای چینی افزایش میابد.

لازم به ذکر است با توجه هزینه کرد سه برابری جهت خرید جوهرهای مرغوب در نهایت اگر درست حساب شود با توجه به بالا رفتن عمر مفید هدها و هدگرفتگی های کمتر (که باعث کاهش تعداد کلین و پرت جوهرها میشود) استفاده از این جوهر باز هم به صرفه خواهد بود.

شما میتوانید این جوهرها را از بخش ملزومات چاپ به صورت آنلاین خریداری نمائید.

با تشکر فقیه – مهرماه نود و هشت

هد اپسون 4720 وبلاگ
دسته‌بندی نشده

اپسون 4720 (EPS3200)

توضیحی مختصر در مورد هد اپسون 4720

اپسون 4720 یا همان EPS3200 یکی از جدیدترین هدهای نسل TFP (thin film piezo) شرکت اپسون میباشد. هدهای اپسون با توجه به طول عمر کوتاه و قیمت های بالائی که دارند همیشه مورد انتقاد بودند ، گرچه که هد عملیاتی دیگری نیز در دسترس نبود که بتواند از لحاظ کیفیت رزولوشنی با آن رقابت کند ولی این انتقاد همواره بر هدهای اپسون وارد بود که عمر 9 ماهه تا 12 ماهه با قیمتهای بالای 1000 دلار چندان سنخیتی نداشت.

در ابتدا دستگاههای سابلیمیشن اپسون با هدهای DX5 و DX7 عرضه شدند ، هد DX7 که تولیدش متوقف شد و هد DX5 نیز بسیار گران بود ، سپس از هدهای ضعیف پرینترهای سابلیمیشن رومیزی استفاده شد که برای دستگاههای لارج فرمت بسیار ضعیف بودند ، در نتیجه شرکت اپسون تصمیم بر این گرفت که هدی برای دستگاههای سابلیمیشن تولید کند که از هدهای پرینترهای رومیزی قویتر و از هدهایی نظیر DX5 ارزانتر باشد.

تعداد نازل

اپسون 4720 یا همان EPS3200 که به دلیل اینکه برای اولین بار بر روی پرینترهای Epson WF-4720 استفاده شد به هد 4720 معروف شد، هدی بسیار ارزان قیمت (نسبت به هدهای قدیم اپسون) و با کیفیت است که دارای 8 ردیف خط نازل است که در هر ردیف 400 نازل دارد که جمعاً دارای 3200 نازل است و به همین دلیل EPS3200 نامگذاری شده است.

تفاوت هد EP3200 با هدهای DX5 – DX7 و 5113

این هد در قیاس با هدهای DX5 و DX7 که در هر ردیف 180 نازل و مجموعاً 1440 نازل دارد بسیار قویتر و بهتر است ، همچنین پهنای باند موثر این هد 33.8 میلی متر است که حدوداً 1 سانت از هدهای DX5 و DX7 پهن تر است، همچنین هدهای ۴۷۲۰ بر خلاف هد اپسون ۵۱۱۳ که فقط با جوهرهای پیگمنت و جوهرهای دیسپرز و دای سابلیمیشن سازگاری دارند ،با جوهرهای زیادی نظیر اکوسالونت ، یووی ، Oil Ink و سابلیمیشن میتوانند مورد استفاده قرار گیرند.

تکنولوژی TFP یا همان Thin Film Piezoelectric

ویژگی Precision Core هدهای اپسون تکنولوژی بسیار جدیدی است که در گذشته شرکت اپسون فقط بر روی هدها و دستگاههای صنعتی خود مورد استفاده قرار میداده است قلب این تکنولوژی را نسل جدید از چیپ یا تراشه چاپ به نام میکرو TFP تشکیل می دهد. Precision Core شامل TFP ثابت شده و از قبل استفاده شده و هم هدهای جدید Micro TFP است که هدف اپسون در جهت رسیدن به بالاترین کارایی، کیفیت و ارزش چاپ برای مشتریهای خود را اجابت می کند. ولی جدیداً از این تکنولوژی بر روی تعداد بیشتری از محصولات خود استفاده کرده است و با این وجود توانسته قیمت محصولاتی که با این تکنولوژی تولید میشوند را هم کاهش دهد،

یک کریستال پیزو خصوصیت منحصر به فردی دارد. زمانیکه یک ولتاژ الکتریکی به آن اعمال می شود منعطف شده یا شکل آن تغییر می کند. این حرکت کریستال نیروی محرک پمپ های ریز جوهر در نازل های هد پرینتر هستند. عموماً هر چه عنصر پیزو (کریستال) نازک تر باشد بیشتر منعطف و خم می شود.

هدهای پرینتر پیزو مرسوم با ماشینی کردن دقیق کریستال های پیزو ساخته می شودند. برای چیپ های چاپ TFP Precision Core (فیلم نازک پیزو) اپسون از یک فرآیند اختصاصی برای فرم دهی یک عنصر کریستالی متراکم پیزو به ضخامت یک میکرون تعبیه شده روی یک ویفر سیلیکونی (برد) استفاده میکند که باعث اجرای فوق العاده فعال کننده می شود.

میکرو TFP قدرت انعطاف فعال کننده پیزو را در قیاس با هد TFP اصلی دو برابر می کند. این خصوصیت به همراه طراحی دوباره مسیر جریان جوهر، قطعات الکترونیکی و سایر اجزا باعث کوچک سازی بهتری می شود.

با بسته بندی فشرده فعال کننده های میکروپیزو و نازل های جوهر روی ویفر سیلیکونی، عرض چیپ پرینتر کاهش یافته است که تولید کارآمد تری را در بر دارد.

تاریخچه صنعت چاپ در ایران

تاریخچه صنعت چاپ به مناسبت 11 شهریور – روز ملی صنعت چاپ در ایران

تاریخچه صنعت چاپ در ایران

تاریخ چاپ در ایران به پنج قرن پیش از میلاد یعنی به زمان پادشاهان هخامنشی (هخامنشیان) و مهرهای سلطنتی می‌رسد که برای تأیید احکام و فرمان‌های حکومتی از آن‌ها استفاده می‌کردند. ورود واژهٔ چاپ به زبان فارسی را به اواخر قرن هفتم هجری و زمان سلطنت گیخاتوخان، پسر اباقاخان مغول (۶۹۰–۶۹۴ق) نسبت می‌دهند و آن مربوط به پول‌های کاغذی ای بوده که به آن چاو یا کا او می‌گفتند. عده‌ای نیز معتقدند واژهٔ چاپ همان چهاب یا چهابه است در زبان هندی به مفهوم مهری که با آن بر روی پارچه نقش می‌زدند. به ظن برخی، لغات «چاپ» و «چاپ خانه» از همین دوره وارد زبان فارسی شده و اصل آن از «چاو» و «چاوخانه» گرفته شده‌است. البته دهخدا لغت چاپ را از ریشه «چهاپ» یا «چهاپه» سانسکریت می‌داند.

نخستین چاپخانه در ایران به دوران صفویان بازمی‌گردد که کشیشان ارامنه در جلفای اصفهان با آن تعدادی دعا و ذکرهای مسیحی را چاپ کردند. در دوره حکومت نادرشاه افشار به گزارش دو سیاح خارجی جزوه‌هایی به لاتینی و عربی در ایران چاپ و پخش شد. اما این در دوران ولایت عهدی عباس میرزای نایب السلطنه است که صنعت چاپ در ایران به‌طور جدی آغاز و شکل می‌گیرد. زمان فتحعلیشاه قاجار ، عباس میرزا به دلیل استقرار حکومتش در تبریز و نزدیکی‌اش با عثمانی و با برخی از صنایع که در آن دیار به کار گرفته می‌شد، آشنا شد؛ علاوه بر آن، او خواهان پیشرفت‌های نظامی و سیاسی بود، به ویژه برای تعلیم و آموزش سپاه شکست خورده در جنگ‌های با روس و دیگر علوم لازم، به ضرورت رفع عقب ماندگی‌های محسوس در آن زمان؛ در این میان چاپخانه‌ای لازم بود که به نشر روزنامه و کتاب‌های آگاهی دهنده به ویژه کتاب‌های علمی اختصاص یابد. این مهم سرانجام با حمایت و پی‌گیری‌های او محقق شد. بدین ترتیب، او بنای نخستین چاپخانه‌ای را گذاشت که در ایران، به ‌زبان فارسی و با روش چاپ سربی، به نشر کتاب پرداخت.

صنعت چاپ در شهر اصفهان

خلیفهٔ وقت ارمنی‌های جلفای اصفهان، خاچاطور کساراتسی به همراه روحانی دیگری به نام «سیمون» به لهستان سفر کرد تا به برخی از مشکلات جامعهٔ ارمنیان آن کشور در خصوص مسائل دینی آن دیار سر و سامان دهد؛ در آنجا از چاپ کتاب آگاه گردید. چون به جلفا بازگشت درصدد برآمد چاپخانه‌ای دایر نماید. بر این اساس، یکی از روحانیان را به اروپا گسیل داشت تا در این زمینه تحقیق کند. پس از بازگشت این روحانی، بر اساس توضیحات و مشاهدات وی و بدون دسترسی به تجربهٔ کافی، استادان ارمنی جلفا با همکاری خلیفه دست به کار شدند و تمامی وسایل چاپ از قبیل ماشین چاپ، حروف، کاغذ مرکب و غیره را با دست تهیه و اقدام به ساخت آن کردند. آن‌ها پس از یک سال و پنج ماه تلاش موفق شدند اولین کتاب را در ایران چاپ کنند و این سرآغاز تاریخ چاپ در ایران بود.

نخستین کتاب «زبور داوود» بود که در سال ۱۶۳۸ میلادی چاپ شد. یک سال و پنج ماه برای چاپ این کتاب وقت صرف شد. در یادداشت‌های این کتاب نوشته شده‌است:

«یک سال و پنج ماه است که روز و شب بدون وقفه با کل اعضاء حوزهٔ علمیه به کار مشغولیم، برای اینکه نه از جایی دیده‌ایم و نه استادی داشته‌ایم.»

دومین کتاب به نام «هاراتس وارگ» در سال ۱۶۴۱ میلادی به چاپ رسید. کتاب مزبور شرح حال روحانیون ارمنی، تارک دنیاها و پندنامه است. این کتاب تنها در پانصد نسخه، با حروف بسیار درشت و صفحات دو ستونه، به چاپ رسانند. کتاب «خورهر تاددر» سومین کتابی بود که در چاپخانه وانک در سال ۱۶۴۱ میلادی به چاپ رسید. در سال ۱۶۴۲ میلادی چهارمین کتاب به نام «ژاماگیرک آدنی» چاپ شد؛ که از نظر شکل ظاهری، در مقایسه با کتاب اول، دارای حروف کوچکتر و زیباتر و چاپی منظم تر و مرتب تر بود و بخش‌هایی از آداب انجام مراسم کلیسایی را شامل می‌شد. کتاب ژاماگیرک آدنی مزین به تصاویر زیبایی از حروف ارمنی به شکل پرندگان و تزیینات قوسی شکل به سبک ارمنی است که احتمال می‌رود کار میناس، نقاش اهل جلفا، باشد. در یادداشت‌های این کتاب نوشته شده‌است:

«… زیرا خاچاطور هر روز آثار چاپی را در میان ملل لاتین مشاهده می‌کرد و آرزو داشت که ارمنیان نیز از این نعمت برخوردار باشند. باید همراه ذکر نام این پدر مقدس و شاگردان پاک‌سرشت او نامهای سیمون، داویت، مگردیچ، باقداسار و بقیه را ذکر کنیم و نیز وارتاپت هوهانس را، که به کشورهای لاتین سفر کرد تا از آنها بیاموزد و به ارمنستان بازگردد این صنعت را به ارمنیان بشناساند».

چاپخانهٔ جلفای اصفهان پس از وقفه‌ای طولانی از ۱۸۷۲میلادی بار دیگر شروع به کار کرد با همت شخصی به نام مانوک هوردانانیان بار دیگر صنعت چاپ در محله جلفا (اصفهان) رونق گرفت. هوردانانیان ضمناً بنیان‌گذار مدرسه‌ای دخترانه در جلفا بود. او، که در جاوه زندگی می‌کرد، یک دستگاه کامل چاپ به زادگاهش، جلفا، فرستاد (۱۸۴۴ میلادی)، تا در کلیسای وانک از آن استفاده شود. این دستگاه چاپ به مدت ۲۸ سال بی استفاده ماند تا اینکه در ۱۸۷۲میلادی با کوشش خلیفهٔ وقت، اسقف «گریگوریس هوانسیان»، راه‌اندازی شد و کتبی خاص تعلیم زبان ارمنی منتشر کرد.

قالب‌های چوبی و فلزی که برای حروف ریزی در چاپخانهٔ جلفای اصفهان(۱۶۴۶ میلادی) استفاده می‌شد

به کوشش اسقف «استپانوس مخیتاریان»، خلیفه ارمنیان آذربایجان، در سال ۱۸۸۹ میلادی یک دستگاه ماشین چاپ برای رفع نیازهای مدرسه «آرامیان» تهیه شد. این چاپخانه پس از هشت سال تحت نظارت خلیفه‌گری ارمنیان آذربایجان قرار گرفت و چاپخانه خلیفه‌گری نامیده شد. در سال ۱۹۰۳ میلادی خلیفه ارمنیان آذربایجان «یقیشه مرادیان» به باکو سفر کرد. در باکو «میرزاجان میرزابگیان»، کارخانه دار بزرگ ارمنی که در مسکو و باکو کارخانه دخانیات داشت، یک دستگاه ماشین چاپ به خلیفه اهدا کرد. این ماشین چاپ در تبریز حدود هشتاد سال از آن استفاده شد. هم‌اکنون این ماشین چاپ در موزه خلیفه‌گری آذربایجان نگهداری می‌شود.

صنعت چاپ در شهر تبریز

عباس میرزا نایب السلطنه میرزا زین العابدین تبریزی را مأمور فراگیری فن چاپ و به راه انداختن چاپخانه در تبریز کرد. میرزا زین العابدین تبریزی به سال ۱۲۳۳ هجری قمری اسباب و آلات چاپ حروفی را به تبریز آورده و تحت حمایت عباس میرزا نایب السلطنه که در آن زمان حکمران آذربایجان بود مطبعه کوچکی برقرار نمود و کتاب مزبور میرزا ابواقاسم فراهانی بود که حاوی قصه‌هایی از جنگ میان دولت ایران و روسیه که در مورخ ۱۲۲۸ هجری قمری (برابر با ۱۸۱۳ میلادی) با عهدنامه گلستان به پایان رسیده بود.

دکتر فهیمه باب‌الحوائج در کتاب «آشنایی با مبانی چاپ و نشر» خود می‌نویسد: “عباس میرزا ولیعهد فتحعلیشاه چند تن از ایرانیان را به اروپا گسیل کرد تا صنعت چاپ را بیاموزند. سپس دستور داد که از روسیه ماشین چاپ وارد کنند. در سال ۱۸۱۶ میلادی هنرمند آذربایجانی میرزا زین العابدین تبریزی یکی از همین ماشین‌ها رابه کار گرفت. دومین مطبعه که به ایران وارد شد مطبعه سنگی است که آن نیز در تبریز دایر شده‌است. جای تعجب است که مطبعه نخستین پس از کار کردن دیگر معمول نشد و مطبعه سنگی جای آن را گرفت.

شاید علت جایگزینی مطبعه سنگی به جای مطبعه سربی این باشد که افرادی مطبعه سربی و حروف آن را با نظر بدبینی نگاه می‌کردند و علامت کفر می‌دانستند یا چون حروف ما فارسی بود با حروف سربی در آن زمان نمی‌توانستیم تنوع در خطوط داشته باشیم در صورتی که در مطبعه سنگی از خوشنویسان کمک گرفته می‌شد. علی قاضی زاده در کتاب تبریز شهر اولین‌ها می‌نویسد: سخت‌گیری‌های کهنه پرستان باعث شده بود که به سبب گرانی طولانی و سخت بودن چاپ سنگی چاپ کتب و مطبوعات بسیار گران تمام شده و در نتیجه سال‌ها انتشار کتاب و نشریه با دشواری‌های فراوان همراه باشد.

دستگاه‌های چاپ که به ایران آورده شدند چاپ حروفی (سربی) بودند؛ اما این نوع چاپ دارای اشکالاتی بود که راه را برای پیدایش چاپ سنگی هموار کرد. چاپ‌های سربی دارای کیفیت خوبی نبودند و با نادرستی املایی و مشکلاتی هم چون کم رنگی و پاک شدن خطوط مواجه بودند. این نقیصه‌ها وقتی که در کنار نوشته‌های دست‌نویس با خط نستعلیق و دیگر خطوط دارای کیفیت عالی قرار می‌گرفت، بیشتر خود را نشان می‌داد و آشکار بود که مردم به متون دست‌نویس بیشتر بها می‌دهند.

متأسفانه این چاپخانه‌ها همیشه مورد بغض و کینه کوته اندیشان بود و در هر فرصتی که به دست می‌آوردند این مکان‌های فرهنگی را غارت می‌کردند. به گونه‌ای که کسروی می‌نویسد: مستبدین حروف سربی چاپخانه امید ترقی را ذوب کرده و به صورت گلوله درآورده و به روی این ملت بیچاره انداختند.

حسین امید در کتاب اولین‌ها می‌نویسد: در میان مطابع سنگی معروف تبریز می‌توان مطبعه سنگی علمیه (چاپ سنگی علمیه) را نام برد که به‌وسیله حاج زین العابدین که به نام حاجی حاج آقا علمیه مشهور بود (نوه حاج میرزا زین العابدین تبریزی) در سال ۱۲۹۰ هجری شمسی تأسیس یافته و این مطبعه در چاپ کتب مختلف خدمات مهمی انجام داده‌است.

حدود نود سال پس از تأسیس چاپخانه در تبریز نوه حاج زین العابدین کسی که چاپخانه سنگی و سربی را در تبریز دایر کرد بنام زین االعابدین مطبعه چی که پس از زیارت مکه به نام حاجی حاج آقا معروف و هنگام گرفتن شناسنامه نام علمیه را برخود انتخاب نمود. وی ماشین چاپی از اروپا خریداری کرده و از طریق کشور مصر وارد بندراستانبول در ترکیه فعلی نمود و از این بندر توسط چهل گاومیش به تبریز منتقل کرد. حاجی حاج آقا علمیه همرا با دستگاه‌های چاپ سنگی خود هشت تن از متخصصین صنعت چاپ را نیز از کشور آلمان برای نصب و آموزش این دستگاه‌ها به تبریز آورد.

این آلمانی‌های متخصص صنعت چاپ در منزل مسکونی حاجی حاج آقا که ماشین‌های چاپ نیز در قسمتی از این خانه ۲۲۰۰ متر مربعی دایر شده بود ساکن شدند.

دختر حاجی حاج آقا علمیه اظهار می‌دارند که: زمان حمل گاومیش‌های حامل دستگاهای چاپ از کوچه‌های تنگ و باریک محله منجم تبریز به اجبار دیوارهای تعداد زیادی از خانه‌های همسایه‌ها را فرو ریخته و خراب کردند که حاجی حاج آقا هزینه بازسازی دیوارهای فرو ریخته را نیز متحمل شدند. گفتنی است که نوه‌های حاجی حاج آقا علمیه اغلب به کار آبا و اجدادی خویش روی آورده‌اند و در صنعت چاپ ایران مشغول به فعالیت هستند.

چاپ تصویری در ایران

پیدایش چاپ تصویری در ایران به زمان محمد شاه بر می‌گردد. نخستین کتاب شناخته شده‌ای که چاپ مصور شد، کتاب «لیلی و مجنون» مکتبی بود که در سال۱۲۵۹هـ. ق به چاپ رسیده است. در چهار صفحه از این کتاب چهار تصویر وجود دارد که با مرکب چاپ ترسیم و به معمول زمان با دست آن‌ها را رنگ کرده‌اند. پس از آن در سال۱۲۶۴قمری «دیوان فضولی بغدادی» را با بیست تصویر به چاپ رساندند.

بعد از آن کتاب «روضه المجاهدین» با هشت تصویر چاپ شد. از اول محرم سال ۱۳۰۰هجری قمری که اولین شمارهٔ روزنامهٔ «شرف» منتشر شد تا سال ۱۳۰۹هـ. ق هشتاد و هفت شمارهٔ آن دارای تصاویر بود. روزنامهٔ «شرافت» هم که از صفر ۱۳۱۴ هـ. ق به چاپ می‌رسید مصور بود.

روزنامهٔ وقایع اتفاقیه به عنوان اولین روزنامهٔ دولتی و دومین روزنامهٔ ایرانی نیز از شماره ۴۷۰ (مورخ پنج شنبه ۲۱ محرم ۱۲۷۷) به بعد، مصور است و در مدت چهار سال ۸۸ شماره آن را مصور چاپ کرده‌اند. از آن پس، بهره‌گیری از چاپ مصور به تدریج در روزنامه‌های دیگر نیز معمول شد.

اولین فرد ایرانی که چاپ تصویری را فرا گرفت، آقا میرزا عبدالمطلب نقاش باشی اصفهانی بود. میرزا عبدالمطلب از طرف امنای دولت به فرنگ فرستاده شده و در آن جا چاپ تصویری آموخته بود. وی از هوشمندان عصر خود بود و افراد دیگری از جمله آقا میرزا ابوتراب نقاش مخصوص وزارت انطباعات چاپ مصور را از او فراگرفته‌اند. در نظر داشته باشیم که میان چاپ سنگی مصور و چاپ سربی مصور تفاوت بود.

چاپ سنگی مصور همانند چاپ معمولی بود و تنها تفاوت آن به مهارت نقاش در ترکیب مرکب چاپ برمی‌گشت که مرکب آن را از مرکب معمولی غلیظ تر می‌ساخت، اما چاپ سربی مصور منوط به گراورسازی بود و هم‌زمان با پیدایش چاپ مصور در ایران، در اروپا با استفاده از تیزاب مطالب را روی چوب می‌کندند و از روی مدل حاصله به چاپ می‌رساندند.

تاریخچه چاپ لارج فرمت در ایران را در این مطلب بخوانید.

برگرفته از ویکی پدیای فارسی