مقالات آموزشی

اپسون 4720 (EPS3200)

هد اپسون 4720 وبلاگ

توضیحی مختصر در مورد هد اپسون 4720

اپسون 4720 یا همان EPS3200 یکی از جدیدترین هدهای نسل TFP (thin film piezo) شرکت اپسون میباشد. هدهای اپسون با توجه به طول عمر کوتاه و قیمت های بالائی که دارند همیشه مورد انتقاد بودند ، گرچه که هد عملیاتی دیگری نیز در دسترس نبود که بتواند از لحاظ کیفیت رزولوشنی با آن رقابت کند ولی این انتقاد همواره بر هدهای اپسون وارد بود که عمر 9 ماهه تا 12 ماهه با قیمتهای بالای 1000 دلار چندان سنخیتی نداشت.

در ابتدا دستگاههای سابلیمیشن اپسون با هدهای DX5 و DX7 عرضه شدند ، هد DX7 که تولیدش متوقف شد و هد DX5 نیز بسیار گران بود ، سپس از هدهای ضعیف پرینترهای سابلیمیشن رومیزی استفاده شد که برای دستگاههای لارج فرمت بسیار ضعیف بودند ، در نتیجه شرکت اپسون تصمیم بر این گرفت که هدی برای دستگاههای سابلیمیشن تولید کند که از هدهای پرینترهای رومیزی قویتر و از هدهایی نظیر DX5 ارزانتر باشد.

تعداد نازل

اپسون 4720 یا همان EPS3200 که به دلیل اینکه برای اولین بار بر روی پرینترهای Epson WF-4720 استفاده شد به هد 4720 معروف شد، هدی بسیار ارزان قیمت (نسبت به هدهای قدیم اپسون) و با کیفیت است که دارای 8 ردیف خط نازل است که در هر ردیف 400 نازل دارد که جمعاً دارای 3200 نازل است و به همین دلیل EPS3200 نامگذاری شده است.

تفاوت هد EP3200 با هدهای DX5 – DX7 و 5113

این هد در قیاس با هدهای DX5 و DX7 که در هر ردیف 180 نازل و مجموعاً 1440 نازل دارد بسیار قویتر و بهتر است ، همچنین پهنای باند موثر این هد 33.8 میلی متر است که حدوداً 1 سانت از هدهای DX5 و DX7 پهن تر است، همچنین هدهای ۴۷۲۰ بر خلاف هد اپسون ۵۱۱۳ که فقط با جوهرهای پیگمنت و جوهرهای دیسپرز و دای سابلیمیشن سازگاری دارند ،با جوهرهای زیادی نظیر اکوسالونت ، یووی ، Oil Ink و سابلیمیشن میتوانند مورد استفاده قرار گیرند.

تکنولوژی TFP یا همان Thin Film Piezoelectric

ویژگی Precision Core هدهای اپسون تکنولوژی بسیار جدیدی است که در گذشته شرکت اپسون فقط بر روی هدها و دستگاههای صنعتی خود مورد استفاده قرار میداده است قلب این تکنولوژی را نسل جدید از چیپ یا تراشه چاپ به نام میکرو TFP تشکیل می دهد. Precision Core شامل TFP ثابت شده و از قبل استفاده شده و هم هدهای جدید Micro TFP است که هدف اپسون در جهت رسیدن به بالاترین کارایی، کیفیت و ارزش چاپ برای مشتریهای خود را اجابت می کند. ولی جدیداً از این تکنولوژی بر روی تعداد بیشتری از محصولات خود استفاده کرده است و با این وجود توانسته قیمت محصولاتی که با این تکنولوژی تولید میشوند را هم کاهش دهد،

یک کریستال پیزو خصوصیت منحصر به فردی دارد. زمانیکه یک ولتاژ الکتریکی به آن اعمال می شود منعطف شده یا شکل آن تغییر می کند. این حرکت کریستال نیروی محرک پمپ های ریز جوهر در نازل های هد پرینتر هستند. عموماً هر چه عنصر پیزو (کریستال) نازک تر باشد بیشتر منعطف و خم می شود.

هدهای پرینتر پیزو مرسوم با ماشینی کردن دقیق کریستال های پیزو ساخته می شودند. برای چیپ های چاپ TFP Precision Core (فیلم نازک پیزو) اپسون از یک فرآیند اختصاصی برای فرم دهی یک عنصر کریستالی متراکم پیزو به ضخامت یک میکرون تعبیه شده روی یک ویفر سیلیکونی (برد) استفاده میکند که باعث اجرای فوق العاده فعال کننده می شود.

میکرو TFP قدرت انعطاف فعال کننده پیزو را در قیاس با هد TFP اصلی دو برابر می کند. این خصوصیت به همراه طراحی دوباره مسیر جریان جوهر، قطعات الکترونیکی و سایر اجزا باعث کوچک سازی بهتری می شود.

با بسته بندی فشرده فعال کننده های میکروپیزو و نازل های جوهر روی ویفر سیلیکونی، عرض چیپ پرینتر کاهش یافته است که تولید کارآمد تری را در بر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.